Skip to content

417 Pine AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$617,000
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block7901
Lot21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,208
Acreage2.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,400
22%
Improvement Value:$372,400
78%
Total Assessment$476,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,992+0.2%
2024$15,963-0.4%
2023$16,030+1.8%
2022$15,739+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$617,000

To:

Sq Ft4,208DeedBook 14934, Page 5770

Property Sale

Sale
$627,036
DeedBook 12367, Page 62610

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$1,675,000
DeedBook 7693, Page 25764