Skip to content

413 Pine AvenueEgg Harbor City, NJ 08215

Built 2004

Last Sale Price
$404,732
Last Sale Date
Jul 8, 2004

Property Information

Block7901
Lot23
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,127
Acreage2.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,400
27%
Improvement Value:$284,700
73%
Total Assessment$389,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,050+0.2%
2024$13,027-0.4%
2023$13,082+1.8%
2022$12,844+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$404,732

To:

Sq Ft3,127DeedBook 7794, Page 74915

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 7448, Page 42581