Skip to content

303 Longport Blvd.Cc12dSomers Point, NJ 08244

Commercial

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jul 23, 2019

Property Information

Block9501
Lot1
QualifierC012C
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page31A

Building Details

Building Class---
Description50'DOCK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
63%
Improvement Value:$24,700
37%
Total Assessment$67,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,254+0.2%
2024$2,250-0.4%
2023$2,259+1.8%
2022$2,218+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

To:

DeedBook 14637, Page 36544

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 12268, Page 16967

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 11952, Page 18177

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 5254, Page 238