Skip to content

6 W Pleasant AvePleasantville, NJ 08232

Built 1915

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block125
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityPleasantville City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningUEZR
Sq Footage1,462
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,100
17%
Improvement Value:$75,300
83%
Total Assessment$90,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,753+2.8%
2024$4,625+13.2%
2023$4,084+0.5%
2022$4,065+32.9%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

DeedBook 15050, Page 42983

Property Sale

Sale
$16,500

To:

DeedBook 2972, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1915