Skip to content

165 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1946

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Feb 6, 2017

Property Information

Block211
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,635
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,200
54%
Improvement Value:$146,000
46%
Total Assessment$317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,188+3.4%
2024$10,817+2.6%
2023$10,537+0.7%
2022$10,468+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft1,635DeedBook 2538, Page 1359Recorded2/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1946