Skip to content

84 Vreeland AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1941

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 30, 2015

Property Information

Block101
Lot30
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,387
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,200
53%
Improvement Value:$141,300
47%
Total Assessment$302,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,669+3.4%
2024$10,315+2.6%
2023$10,049+0.7%
2022$9,983+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,387DeedBook 1862, Page 1685Recorded2/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1941