Skip to content

154 Harcourt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 29, 2015

Property Information

Block96
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
62%
Improvement Value:$105,500
38%
Total Assessment$274,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,682+3.4%
2024$9,360+2.6%
2023$9,119+0.7%
2022$9,059+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,414DeedBook 2024, Page 865Recorded8/14/2015

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1054, Page 1734

Property Built

Built

Year Built: 1951