Skip to content

125 Levitt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2008

Property Information

Block102
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,942
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
50%
Improvement Value:$159,900
50%
Total Assessment$319,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,283+3.4%
2024$10,909+2.6%
2023$10,627+0.7%
2022$10,557+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 9379, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1966