Skip to content

344 W Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$357,000
Last Sale Date
Sep 13, 2018

Property Information

Block102
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,012
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,900
62%
Improvement Value:$97,800
38%
Total Assessment$257,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,089+3.4%
2024$8,788+2.6%
2023$8,561+0.7%
2022$8,504+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$357,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 3082, Page 2318Recorded10/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1951