Skip to content

316 W Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$121,900
Last Sale Date
Dec 23, 2002

Property Information

Block102
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,300
57%
Improvement Value:$120,800
43%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,950+3.4%
2024$9,620+2.6%
2023$9,371+0.7%
2022$9,309+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$121,900
DeedBook 8544, Page 919

Property Sale

Sale
$239,500
DeedBook 8405, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1951