Skip to content

328 W Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2005

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Feb 15, 2006

Property Information

Block102
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,472
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,400
33%
Improvement Value:$319,100
67%
Total Assessment$479,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,912+3.4%
2024$16,351+2.6%
2023$15,929+0.7%
2022$15,824+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 9021, Page 109

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 8788, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 8686, Page 423

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 7873, Page 373