Skip to content

14 S Franklin AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Jul 6, 2001

Property Information

Block110
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage973
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,200
68%
Improvement Value:$82,400
32%
Total Assessment$255,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,015+3.4%
2024$8,716+2.6%
2023$8,491+0.7%
2022$8,435+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 8391, Page 643

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 8050, Page 692

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 7921, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1926