Skip to content

41 S Franklin AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Dec 27, 2018

Property Information

Block109
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
51%
Improvement Value:$146,500
49%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,599+3.4%
2024$10,247+2.6%
2023$9,983+0.7%
2022$9,917+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 3149, Page 542Recorded1/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1926