Skip to content

144 W Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1931

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block109
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,100
52%
Improvement Value:$136,800
48%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,048+3.4%
2024$9,715+2.6%
2023$9,464+0.7%
2022$9,402+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 3126, Page 1579Recorded12/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1931