Skip to content

86 Haring StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1993

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 29, 1993

Property Information

Block109
Lot47
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,910
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
44%
Improvement Value:$167,900
56%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,577+3.4%
2024$10,227+2.6%
2023$9,963+0.7%
2022$9,897+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7618, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1993