Skip to content

112 Roosevelt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block119
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,973
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,300
44%
Improvement Value:$218,600
56%
Total Assessment$390,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,787+3.4%
2024$13,330+2.6%
2023$12,986+0.7%
2022$12,900+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950