Skip to content

50 Arlington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1906

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block138
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
59%
Improvement Value:$95,600
41%
Total Assessment$235,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,310+3.4%
2024$8,034+2.6%
2023$7,827+0.7%
2022$7,775+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1906