Skip to content

76 Bedford AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2016

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Dec 5, 2016

Property Information

Block138
Lot7

Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
30%
Improvement Value:$311,900
70%
Total Assessment$443,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,656+3.4%
2024$15,137+2.6%
2023$14,746+0.7%
2022$14,649+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 2478, Page 1454Recorded12/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

SaleMulti
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 1565, Page 1292Recorded11/18/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel