Skip to content

85-87 W Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1916
Apartment

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 29, 1997

Property Information

Block123
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB2S 8 APTS.
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
48%
Improvement Value:$325,000
52%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,044+3.4%
2024$21,313+2.6%
2023$20,763+0.7%
2022$20,625+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7968, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1916