Skip to content

60 Bradley AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1935

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 23, 2017

Property Information

Block155
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
51%
Improvement Value:$143,800
49%
Total Assessment$291,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,292+3.4%
2024$9,950+2.6%
2023$9,694+0.7%
2022$9,629+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 2781, Page 1438Recorded11/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1935