Skip to content

62 Bradley AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1916

Last Sale Date
Mar 15, 2002

Property Information

Block155
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,202
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
47%
Improvement Value:$195,500
53%
Total Assessment$367,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,962+3.4%
2024$12,532+2.6%
2023$12,208+0.7%
2022$12,128+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8474, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1916