Skip to content

87 E Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1916

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block155
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF1G2S 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,103
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,500
44%
Improvement Value:$201,100
56%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,577+3.4%
2024$12,160+2.6%
2023$11,846+0.7%
2022$11,768+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,103DeedBook 3850, Page 1286Recorded12/7/2020

Property Sale

Sale
$272,600

From:

To:

Sq Ft2,103DeedBook 2278, Page 1213Recorded6/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 1916