Skip to content

129 E Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1954

Last Sale Price
$184,750
Last Sale Date
Apr 29, 1999

Property Information

Block157
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,600
53%
Improvement Value:$131,200
47%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,939+3.4%
2024$9,609+2.6%
2023$9,361+0.7%
2022$9,299+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$184,750
DeedBook 8166, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1954