Skip to content

23 N Woodside AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1905
Commercial

Last Sale Price
$113,827
Last Sale Date
Jul 22, 1993

Property Information

Block157
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,400
60%
Improvement Value:$157,000
40%
Total Assessment$389,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,734+3.4%
2024$13,279+2.6%
2023$12,936+0.7%
2022$12,850+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$113,827
DeedBook 7641, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1905