Skip to content

19 New Jersey AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1974

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block15
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,900
52%
Improvement Value:$154,100
48%
Total Assessment$323,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,392+3.4%
2024$11,014+2.6%
2023$10,730+0.7%
2022$10,659+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,944DeedBook 4290, Page 879Recorded7/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1974