Skip to content

31 New Jersey AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 20, 2004

Property Information

Block15
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,200
59%
Improvement Value:$116,500
41%
Total Assessment$284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,041+3.4%
2024$9,708+2.6%
2023$9,458+0.7%
2022$9,395+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8655, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1949