Skip to content

33 Bergen AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1916

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block163
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,700
52%
Improvement Value:$145,600
48%
Total Assessment$303,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,447+3.5%
2024$10,093+2.7%
2023$9,826+0.7%
2022$9,759+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1916