Skip to content

77 S Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1946
Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block163
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,500
59%
Improvement Value:$304,500
41%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,453+3.4%
2024$25,575+2.6%
2023$24,915+0.7%
2022$24,750+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 4665, Page 261Recorded4/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1946