Skip to content

39 Bergen AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1923

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block163
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,300
60%
Improvement Value:$105,600
40%
Total Assessment$261,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,237+3.4%
2024$8,931+2.6%
2023$8,700+0.7%
2022$8,643+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923