Skip to content

111 Bergen AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1936

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block165
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB2G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage980
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,900
58%
Improvement Value:$119,800
42%
Total Assessment$286,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,112+3.4%
2024$9,776+2.6%
2023$9,524+0.7%
2022$9,461+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1936