Skip to content

46 Carnation StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 6, 2008

Property Information

Block252
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
62%
Improvement Value:$90,500
38%
Total Assessment$240,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,482+3.4%
2024$8,201+2.6%
2023$7,989+0.7%
2022$7,937+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 7626, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1926