Skip to content

89 Bergen AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1901

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block165
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,300
63%
Improvement Value:$101,600
37%
Total Assessment$274,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,696+3.4%
2024$9,374+2.6%
2023$9,132+0.7%
2022$9,072+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1901