Skip to content

75 E Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1923

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Oct 14, 2004

Property Information

Block170
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,700
59%
Improvement Value:$98,300
41%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,465+3.4%
2024$8,184+2.6%
2023$7,973+0.7%
2022$7,920+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 8737, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1923