Skip to content

71 E Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1906

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 17, 2008

Property Information

Block170
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,800
61%
Improvement Value:$111,200
39%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,052+3.4%
2024$9,719+2.6%
2023$9,468+0.7%
2022$9,405+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 150, Page 638

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 8179, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1906