Skip to content

60 Madison AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1923

Owner
---
Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block170
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage804
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,600
71%
Improvement Value:$67,500
29%
Total Assessment$233,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,971+3.5%
2024$7,699+2.7%
2023$7,494+0.7%
2022$7,442+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft804DeedBook 5622, Page 1891Recorded10/16/2025

Property Built

Built

Year Built: 1923