Skip to content

259 E Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2015

Property Information

Block173
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionS-CB1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,112
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,400
57%
Improvement Value:$125,300
43%
Total Assessment$293,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,359+3.4%
2024$10,015+2.6%
2023$9,757+0.7%
2022$9,692+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8758, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1952