Skip to content

244 E Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1936
Apartment

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block190
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB7G2S 6 APTS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,700
37%
Improvement Value:$405,600
63%
Total Assessment$646,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,795+3.4%
2024$22,039+2.6%
2023$21,470+0.7%
2022$21,328+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 4146, Page 1384Recorded5/14/2021

Property Sale

Sale
$715,000
DeedBook 9447, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1936