Skip to content

206 E Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Dec 12, 2006

Property Information

Block190
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionB-F2G2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,500
44%
Improvement Value:$192,800
56%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,143+3.4%
2024$11,741+2.6%
2023$11,438+0.7%
2022$11,362+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000
DeedBook 9218, Page 193

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 7786, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1956