Skip to content

133 Porter AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1931

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Mar 19, 1998

Property Information

Block198
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
57%
Improvement Value:$122,500
43%
Total Assessment$282,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,964+3.4%
2024$9,633+2.6%
2023$9,385+0.7%
2022$9,323+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 8055, Page 750

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8000, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1931