Skip to content

291 Galvan PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1931

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 20, 2018

Property Information

Block204
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
54%
Improvement Value:$124,500
46%
Total Assessment$272,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,611+3.4%
2024$9,292+2.6%
2023$9,052+0.7%
2022$8,993+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8406, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1931