Skip to content

71 Haven AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1930

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block204
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,900
63%
Improvement Value:$93,200
37%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,786+3.4%
2024$8,494+2.6%
2023$8,275+0.7%
2022$8,220+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930