Skip to content

111 Somers AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$181,500
Last Sale Date
Aug 28, 1997

Property Information

Block207
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,785
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
47%
Improvement Value:$180,400
53%
Total Assessment$340,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,006+3.4%
2024$11,608+2.6%
2023$11,308+0.7%
2022$11,233+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$181,500
DeedBook 8004, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1956