Skip to content

115 Somers AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1961

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 28, 2001

Property Information

Block207
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
51%
Improvement Value:$151,400
49%
Total Assessment$311,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,983+3.4%
2024$10,619+2.6%
2023$10,345+0.7%
2022$10,276+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8357, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1961