Skip to content

45 New York AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 11, 1999

Property Information

Block20
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionS-CB1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
64%
Improvement Value:$97,500
36%
Total Assessment$269,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,248+3.5%
2024$8,933+2.7%
2023$8,696+0.7%
2022$8,637+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 8138, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1949