Skip to content

19 Willet StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1959

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Dec 5, 2003

Property Information

Block186
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,271
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
59%
Improvement Value:$120,100
41%
Total Assessment$292,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,302+3.4%
2024$9,961+2.6%
2023$9,704+0.7%
2022$9,639+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7929, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1959