Skip to content

40 Homestead PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1975

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Feb 5, 2021

Property Information

Block211
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage903
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,100
53%
Improvement Value:$152,900
47%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,463+3.4%
2024$11,083-12.2%
2023$12,624+0.7%
2022$12,540+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft903DeedBook 4049, Page 1495Recorded4/1/2021

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,861DeedBook 2582, Page 879Recorded4/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1975