Skip to content

26 Somers AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1911

Last Sale Price
$612,500
Last Sale Date
Jul 11, 2007

Property Information

Block215
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,446
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
38%
Improvement Value:$287,800
62%
Total Assessment$467,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,482+3.4%
2024$15,935+2.6%
2023$15,524+0.7%
2022$15,421+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$612,500
DeedBook 9364, Page 28

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 8902, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1911