Skip to content

9 Cole StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block215
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,693
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
53%
Improvement Value:$142,700
47%
Total Assessment$302,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,676+3.4%
2024$10,322+2.6%
2023$10,056+0.7%
2022$9,989+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,693DeedBook 5620, Page 1456Recorded10/15/2025

Property Built

Built

Year Built: 1951