Skip to content

21 Cole StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1911

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Apr 21, 1999

Property Information

Block215
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,084
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
66%
Improvement Value:$92,100
34%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,579+3.4%
2024$9,262+2.6%
2023$9,023+0.7%
2022$8,963+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 8164, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1911