Skip to content

106 Spring AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 17, 2020

Property Information

Block219
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,483
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
53%
Improvement Value:$171,800
47%
Total Assessment$364,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,867+3.4%
2024$12,440+2.6%
2023$12,119+0.7%
2022$12,038+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,483DeedBook 3905, Page 1577Recorded1/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 1956